header img

A Nemzeti Tehetség Program támogatásával valósult meg az Észak-magyarországi Rendészeti Tehetségsegítő Tanácsnak (továbbiakban: ÉReTT) „A rendészeti tehetségek szolgálatában” című és NTP-HTTSZ-20-0008 azonosító számú tehetségsegítő programja.  

Az ÉReTT 2015-ben alakult. Tevékenysége 5 megyére terjed ki (Borsod, Heves, Szabolcs, Hajdú, Szolnok megye). Tematikus (rendészeti) tehetségsegítő tanácsként működik. 26 tagja van (rendészeti képzést végző középfokú intézmények, megyei rendőr-főkapitányságok, felsőfokú intézmény, civil szervezetek, magánszemélyek).

Megvalósult programok, szakmai tevékenységek

 

A pályázati program célkitűzései

  • A rendészeti képzésben tehetséges fiatalok megtalálása, pályaorientációjuk erősítése, konkrét programokba történő bevonása.
  • Az együttműködő partnerek komplex tehetséggondozó munkájának segítése, ismeretbővítés, jó gyakorlatok megismertetése, átadása, tudásmegosztás, innováció. 
  • A hálózati együttműködésre alapozva a tehetségsegítő tanács munkájának szélesebb körben történő bemutatása. 
  • A pályaorientációtól indulva a képzésen át a munkába állásig terjedő komplex tehetséggondozó folyamat menedzselése.

A pályázati program keretében három kötelező elem és három kiegészítő tevékenység megvalósulása teljesült.

Kötelező elemek 

1. Meglévő jó gyakorlatok megismertetése és bevezetésének támogatása.

Az ÉReTT célkitűzése, hogy egy egységes módszertan alapján leírt jó gyakorlat gyűjteménnyel rendelkezzen. A futamidő alatt csoportos műhelyfoglalkozást szerveztünk a szakmai- és erőnléti versenyfelkészítés eredményességének növelése céljából. Az együttműködés új elemeként fogalmazódott meg egy szakmai ismeretek elsajátítását segítő adatbank létrehozása, mely a tehetséges fiatalok programokba, versenyekbe történő beválogatását támogatja. Az előkészítő munka elkezdődött, mérhető eredménye a 2022/2023-as tanévben várható. Tehetségsegítő tanácsok által szervezett szakmai napokon is részt vettünk, ahol az ÉReTT alapítását, működését, tevékenységrendszerét, mint jó gyakorlatot mutattunk be.

2. A tehetségsegítők közötti információáramlás elősegítése, információs felület működtetése. 

A tanács és a tagszervezetek tehetségsegítő tevékenységének, a megvalósult programoknak a bemutatása céljából hoztuk létre honlapunkat (www.erett-net.hu). A weboldalon a tehetségsegítéssel összefüggő aktuális információknak is igyekszünk helyt adni.

3. A Tanács tehetségsegítő tevékenységének széleskörben történő bemutatása.[1] [2] [3]

A tanács szakmai munkájáról, tevékenységéről, programjairól sajtóanyagokat készítettünk, melyeket az írott és elektronikus médiákhoz, valamint tagszervezeteinkhez is eljuttattuk. Ezek a híranyagok helyi, regionális és országos médiumokban, elektronikus felületeken, az írott sajtóban is megjelentek. Így pl.: Miskolc TV, YouTube, Zsaru Magazin, Miskolci Napló, www.tehetseg.huwww.mrvt.huwww.police.huwww.kisvardaiszc.hu, tagszervezetek web és facebook oldalai. 

Kiegészítő tevékenységek

1. A tehetségsegítő szakemberek részére team munka, esetmegbeszélések szervezése. 

A program keretében 3 helyszínen (Záhony, Csenger, Újszász) a rendészeti területen tehetséges fiatalok azonosításának helyi gyakorlatáról, a felmerülő nehézségekről, a megoldási lehetőségekről szerveztünk csoportos megbeszélést kiemelt figyelemmel az egyéni szükségletekhez illeszkedő tartalmakra.

2. A partneri és támogató hálózat bővítését célzó szakmai programok

2.1. Mutasd meg magad! - önmenedzselő program tehetséges fiatalok számára

A program keretében „Mutasd meg magad!” címmel felhívást tettünk közé tehetséges fiataloknak tanulmányaik, eredményeik, sikereik, szabadidős tevékenységeik, jövőbeli elképzeléseik bemutatására. A fiatalok bemutatkozásával célunk a rendészeti képzés irányába történő pályaorientáció erősítése mellett teljesítményeik elismerésével a motiváció fenntartása, illetve önmenedzselési módszerek, technikák gyakorlása volt. A program nagyon sikeres volt. 37 portfólió érkezett az ÉReTT-hez. Az 1., - 3. helyezést elért fiataloknak szakmai fórum rendezvényeinken bemutatkozási lehetőséget biztosítunk, illetve az elkészült produktumok intézményi keretek között, pályaorientációs napokon is kiválóan használhatók.  

2.2. Rendészeti területen tehetséges fiatalok hálózatának építése

17 tagszervezet tehetséges fiataljainak szóló programban 18 középiskolás tanuló 2 program megvalósító, valamint a Miskolci Rendvédelmi Technikum hivatásos és nem hivatásos állományban lévő szakoktatói vettek részt. A három napos programot a fiatalok hivatásos állományban lévő tiszthelyettesek között töltötték, így közvetlen gyakorlati tapasztalatokat is szerezhettek a rendőr szakmával összefüggően. Az eltérő intézményben szerzett szakmai és gyakorlati tudás és fizikai állóképesség felmérése mellett a program lehetőségeket adott arra is, hogy ismereteiket bővítsük, a szakkabinetekben szituációs gyakorlatokat végezzenek, bemutatókon vegyenek részt és ellátogassanak az Országos-Rendőr-főkapitányságra és a Rendőrmúzeumba is. 

2.3. Változó képzés - újra gondolt feladatok

A rendészeti képzés átalakulása, a fenntartó váltás az ÉReTT valamennyi tagszervezetét érintette. Mindez szoros kapcsolatban áll a tehetséggondozás feltételeivel, lehetőségeivel is. Fontosnak tartottuk, hogy erre való tekintettel áttekintsük 7 éves tehetségsegítő munkánkat, tevékenységünket, eredményeinket és a kialakult körülményekhez illesztetten újra pozícionáljuk magunkat. Kérdőíves felmérést végeztünk, az adatokat elemezve és rendszerezve új fejlesztési irányokat fogalmaztunk meg. 

3. Szakmai fórum

A Tanács megalakulása óta fontosnak tartja a tehetséges fiataloknak szervezett programokon túl a szakmai területen érintett szakemberek szakmai-, módszertani ismereteinek bővítését. 

Az új szakképzési struktúrában, az átalakult szakképzés és rendőrtiszthelyettes képzés körülményei között fontosnak tartottuk egy olyan tartalmú szakmai összejövetel megszervezését, mely a terület valamennyi lényeges aktorának bevonásával valós képet nyújt jelenlegi tehetséggondozó munkánk környezeti adottságairól, és kijelöli számunkra a közösen folytatható optimális irányokat. A szakmai fórumon több, mint 30 rendészeti tehetséggondozásban érintett intézmény/szervezet szakemberei, szakképzési centrumok  hivatalos képviselői jelentek meg. Az előadások a Belügyminisztériumnak a rendészeti tehetséggondozásban betöltött szerepére, a BM tehetségmenedzsment programjának bemutatására irányult, hangsúlyozva a hálózati együttműködés fontosságát, a pályaorientációs intézmények szerepét ezekben a folyamatokban. Nagy érdeklődés mutatkozott továbbá az oktatói digitális eszközökkel és módszerekkel támogatott oktatási, képzési folyamatokra, anyagokra is.  

Összegzés

A programok megvalósításával összefüggően sok pozitív visszajelzést kaptunk. Úgy értékeljük, hogy hálózati együttműködésünk tovább erősödött, programjaink ismertsége tovább nőtt. Programjaink a fiatalok körében is egyre népszerűbbek. 

Tagszervezeteink szakemberei nyitottak és érdeklődőek. Aktívak a programok megvalósításában, a rendezvényeken való részvételben. Folyamatos és jó az információáramlás, az együttműködés a tagszervezetek tehetségkoordinátoraival, az intézmények, szervezetek vezetőivel. 

A tanács szakmai elfogadottsága nagymértékben erősödött az elmúlt időszakban, ez abban is megmutatkozik, hogy szakmai rendezvényeinken rendszeresen képviseltetik magukat az országos rendőri szervek, a Közszolgálati Egyetem, valamint a Megyei Rendőr-főkapitányságok vezetői, vagy meghatározó szakemberei, a szakképzési intézmények vezetői. Együttműködő partnereivé váltunk négy szakképzési centrumnak, ami reményeink szerint hozzájárul a szakmában, mesterségben tehetséges fiatalok feltérképezéséhez, célirányos segítéséhez.

Pillanatképek programjainkról

 

123456789101112131314

 

[1] Híranyag szakmai fórum rendezvényről https://www.youtube.com/watch?v=QZxWbpIAYJ4&ab_channel=GloboTelev%C3%ADzi%C3%B3,

Felderítik a tehetségeket | Minap.hu

[3] Fiatalok találkozója

https://mrvt.hu/item/769-talalkozo-a-rendeszeti-tehetsegek-szolgalataban